baybilir

Hayatı Paylaşalım, Mutlu Olalım

Vahdettin’in Son Evliliği:

2 min read

Sakarya Meydan Savaşının devam ettiği günler… 1 Eylül 1921 günü, Yıldız Sarayında bir nikah yapıldı. 1861 doğumlu, 61 yaşındaki Osmanlı hakanı Sultan Vahidettin, 5.evliliğini 18 yaşındaki Nimed Nevzad hanım ile yaptı. Ağabeyi II. Abdülhamit’in kötü bir kopyası olan Vahidettin, Anadolunun evlatları cephede vatan için çarpışırken padişah 5. karısını alıyordu. Nevzad Hanım ile evlendiğinde kızları Ulviye Sultan 29, Sabiha Sultan 27 yaşındaydı. Vahdettin, yeni eşiyle âdeta gençleşmişti. 17 Kasım 1922’de 16 Mayıs 1926’da Vahdettin ölünce Nevzad Hanım Türkiye’ye dönmüş ve 1928 yılında vapur kaptanı olan Ziya Seferoğlu’yla evlenmiş ve ondan iki çocuğu olmuştur.

Uçkuruna düşkün olduğu anlaşılan Vahdettin, dördüncü eşi 17 yaşındaki Ayşe Nevvare ile de 20 Temmuz 1918’de bu defa Dolmabahçe sarayında “Osmanlı Orduları” her cephede teslim bayrağı çektiği sırada evlenmişti.

Der saadet İşgal Orduları Başkumandanı General Harrington Cenaplarına,
İstanbul’da hayatımı tehlikede gördüğümden, İngiltere devlet-i fahimesine (büyük devletine) iltica ve bir an evvel İstanbul’dan mahalli ahara naklimi talep ederim efendim.
16 Teşrinisani (Kasım) 1922
                                                                         Halife-i Müslümin
                                                                         Mehmet Vahidettin

Yukarıdaki utanç verici mektupla İstanbul’u terk eden Vahidettin,  son olarak yerleştiği İtalya’nın San Remo şehrinde  26 Mayıs 1926’da öldü ve Şam’daki Süleymaniye Külliyesi bahçesinde toprağa verildi.

Düşünceniz nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir